Skip to content ↓

Physics Curriculum LeaderWe are fortunate to have some of the highest calibre of teaching staff across our outstanding schools.

Our teaching staff are key to the provision of our first-class education. All are committed to our vision and values

Principal: Mr Richard Girvan

Early years

Staff Roles
Sarah Holyoake Head of Early Years
Verity Brownbridge Foundation Deputy Head of Early Years
   
Cambridge Salisbury Villas Nursery:  
Susan Bard Nursery Key Worker
Kyma Brett Nursery Key Practitioner & Occupational Therapist for Early Years
Mary Brown Early Years Teaching & Learning Assistant
Irene Carrillo Garcia Nursery Assistant
Eleanor Chiavetta-Ellis Nursery Key Worker

Pauline Collett

Cover Teacher
Kiah Conradie Nursery Assistant
Marianna DiPalma Nursery Manager
Ms R Fercsak Nursery Assistant
Renata Filep Nursery Assistant
Gemma Gibson Early Years Lead Practitioner
Anna Greatrex Teacher of Reception
Ayahui Hernanz Vera  
Charlotte Holdford Nursery Practitioner
Jane Hutchison Forest School Practitioner
Florent Maciet Nursery Assistant
Marta Mole Nursery Assistant
Nadia Polonsky Early Years Holiday Provision Assistant
Anna Pujades Novellas Nursery Assistant
Sudha Ravendran Deputy Nursery Manager
Melissa Rodrigues Perez Nursery Practitioner
Josephine Southworth Teacher of Early Years
Caroline Tanner Forest School Lead Practitioner
Nina Tagart Nursery Assistant
Ariana Vaz Nursery Assistant
   
Cambridge Shaftesbury Road Nursery:  
Miss L Bell Kindergarten Teaching and Learning Assistant
Alba Bravo Gonzalez Deputy Nursery Manager
Mary Brown Early Years Teaching and Learning Assistant
Susana Cano Nursery Assistant
Irene Carrillo Garcia Nursery Assistant
Liubov Denisiuc Early Years Lead Practitioner
Anna Greatrex Teacher of Reception
Rebecca Grey Teacher of Reception
Lucy Jones Nursery Practitioner
Lucy Kuyper Teacher of Early Years Foundation Stage
Ariana Lopes Pereira Vaz Nursery Assistant
Svetlana Manichenko Nursery Assistant
Hannah Pearl Nursery Assistant
Jose Rosa Nursery Manager
Tamara Sloot Early Years Lead Practitioner
   

Saffron Walden Dame Bradbury's Nursery:

 
Lauren Aislabie Nursery Key Worker
Zenab Ali Nurery Assistant
Ewelina Andrews Teacher of Reception
Steph Bartram Nursery Manager
Anjel Carter Early Years Teaching & Learning Assistant
Libbi Chapman Nursery Assistant
Ellie Clay Nursery Key Worker
Kristina Cox Kindergarten Teaching & Learning Assistant
Zoe Cummins Teacher of Kindergarten
Miriam Diestro Nursery Assistant
Georgia Gidney Acting Nursery Manager
Sonya Guerrero Nursery Key Worker
Thomas Hannaway Teacher of Kindergarten and Deputy Head of Dame Bradbury's Early Years
Chloe Humphreys Nursery Assistant
India Ilott Nursery Assistant
Polly Kempster Nursery Assistant
Gemma Norton-Palmer Early Years Teaching & Learning Assistant
Catharine Robinson-Hughes Early Years Lead Practitioner
Rose Russell Nursery Assistant
Bruna Santos Nursery Assistant
Megan Sawkins Deputy Nursery Manager
Sophie Styles Nursery Assistant
Emily Wilson Nursery Key Worker
   
Madingley Nursery:  
Andrea Andre-Barrett Early Years Holiday Provision Assistant
Caroline Ashman-Vale Nursery Assistant
Elizabeth Bell Nursery Practitioner
Rebecca Jarvis

Deputy Manager

Lucy Kuyper Teacher of Early Years
Zoe Mason Early Years Lead Practitioner
Nabeela Mufthi Early Years Teaching & Learning Assistant
Alejandro Perez Jara Nursery Key Worker and Teaching & Learning Assistant
Helen Rabbets Nursery Manager
Graziella Roncato Nursery Assistant
Federica Sasso Nursery Assistant
Kiera Scrivener Nursery Practitioner
Tamara Sloot Early Years Lead Practitioner
Ms S Thake Nursery Practitioner
Verity Tipper Nursery Assistant
Lien Witherley Nursery Assistant

Junior School Fitzwilliam Building (Cambridge) staff

Staff Role(s)
Claire Allin Cover Teacher
Amanda Britton Teacher of Drama
Caitlin Cashmore-Roche Teacher of Key Stage 2
Colette Choi Head of English and Teacher of KS2
Sally Clark Teaching and Learning Assistant
Sally Clarke Teaching and Learning Assistant
Marie-Christine Clemente Teacher of French
Ellie Cox Teaching & Learning Assistant 3-11
Nicky de Groot Teacher of Key Stage 2
Ruth Dunmore Deputy Head and KS2 Teacher
Katie Evans Teacher of PE and Games
Marisa Fernandez Teacher of Spanish
Sara Gustafsson 3-11 Inclusion Specialist & SENCO
Joanne Hartshorne Teacher of Key Stage 1
Jasvir Hegarty Head of Phase 1 & 2 and Leader of Phonics/Early Literacy
David Hewlett Head of Junior School Fitzwilliam Building
Alice Heywood Director of Educational Strategy 5-11
Tiffany Kirkby Higher Level Teacher and Learning Assistant
Cathrine Krishnan Teacher of Key Stage 1
Abigail Locke Teacher of Key Stage 1 & 2
Amanda Marty Head of Phase 5 & 6
Emma Mason Teacher of Art
James McDowell Teacher of Music
Joanne Minion Teacher of Key Stage 2
Philippa Parker Head of Maths
Monica Perez Daunas Teacher of Year 1
Michelle Poultney Teaching and Learning Assistant
Joanne Preston Teacher of Key Stage 1 and PE & Games
David Roberts Teacher of Key Stage 1 & 2 and PE & Games
Emma Rodgers Teaching & Learning Assistant 3-11
Adrianne Russell Teacher of Year 3
Kathryn Saeb-Parsy Head of Phase 3 & 4
Catherine Vagh Teacher of Year 6
Gordon West Head of Sciences 5-11
Miranda Zwalf Teacher of Music

Junior School Dame Bradbury's School (Saffron Walden) staff    

Staff Role(s)
Sasha Bellamy Teacher & Learning Assistant 3-11 and Late Stay
Imogen Burcher Head of English
Sam Godfrey Head of Sport
Lindsay Govier Teacher of Key Stage 1 & 2 and PE & Games
Marta Guerrero Aguera Teacher of Spanish
Sara Gustafsson 3-11 Inclusion Specialist & SENCO
Michael Harrison Cover Supervisor
Lauren Hussein Teacher of Drama
Alice Hyland Teacher of Music
Sue Knowles Teacher of Year 3
Neil Kohler Teacher of Key Stage 2
Rebecca Lodwig Teacher of Year 1
Claire Matthews Deputy Head of Dame Bradbury's
James McCaughran Head of Dame Bradbury's
Fiona McWilliam Teacher of Key Stage 1
Amira Mitchell-Karam Teacher of STEAM
Laura Mullaly Head of Music & Performing Arts
Jo Parkin Teacher of Sport
Claudine Prowse Teacher of French
Daniel Putt Teacher of Key Stage 2 and PE & Games
Sophie Pym Teacher of Key Stage 2 and with PE & Games
Grace Rogerson Teacher of Key Stage 1 & 2
Gordon West Head of Sciences 5 -11
Jane Williams Teacher of Key Stage 1 & 2
Dan Williamson Teacher of Mathematics and Co-ordinator
Caty Wynne-Powell Head of Creative & Design Engineering

Senior School and Sixth Form staff

Staff Role(s)
Stephen Ward - Head (11-18)
Abbey Jones - Senior Deputy Head (11-18)
Jonathan Young - Deputy Head Academic 
 
ART
Rachel Bloomfield-Proud Head of Visual Arts
Emily Cooper Teacher of Digital Art
Joanne Whitmore Teacher of Art
Emma Wilshaw Teacher of Art
Jane Short Teacher of Art
Richard Swift Teacher of Art
   
BIOLOGY
Allison Curry Teacher of Biology and Head of Guidance
Cheryl Dean Teacher of Biology
Katrina Dobson Teacher of Biology
Rachael Johnson Teacher of Biology
Rosie Lloyd Teacher of Biology
Alexander McBride Teacher of Biology
Sarah Sutherland Teacher of Biology
Alexander Van Dijk Head of Faculty for Science and Head of Biology
Sarah Triki-Teurtroy Teacher of Biology
Alice Waldmeyer Teacher of Biology
   
BUSINESS & ECONOMICS
Carmen Coulson Acting Head of Business & Economics
SJ McEwan Head of Business & Economics
Girish Menon Teacher of Economics
Jessica Yarnell Teacher of Economics and Leader of the International Foundation Programme
   
CHEMISTRY
Rebecca Cassar Teacher of Chemistry
Rita Chow Teacher of Chemistry
Rae Kier-Tomalin Teacher of Chemistry
Alison Maguire Teacher of Chemistry and Assistant Head of Year 9
Clare Stourton Teacher of Chemistry
Tim Lovewell Teacher of Chemistry
Emma Mines Teacher of Chemistry
Matthew Need Teacher of Chemistry
Jacqueline Paris Teacher of Chemistry and Head of Sixth Form
Shahzad Rahman Teacher of Chemistry and Deputy Head Pastoral (11-18)
Mark Woodward Head of Chemistry and Leader of the Duke of Edinburgh's Award
   
CLASSICS
James Darnton Teacher of Classics
Thomas Johnson Teacher of Classics
Elise Jones Teacher of Classics
Sonya Kirk Teacher of Classics
Daisy Knox Teacher of Classics
Nir Stern Teacher of Classics
Fern Whitelaw Teacher of Classics
Mr T Johnson Teacher of Classics
   
COMPUTER SCIENCE
Aisling Brown Head of Computer Science
Shareena Howley Teacher of Computer Science
Paul Williams Teacher of Computer Science
   
DESIGN ENGINEERING  
Hannah Barden Teacher of Design Engineering
Roger Bett Teacher of Design Engineering
Natasha Hammond Teacher of Design Engineering and Deputy Head Co-Curricular
Emma Langley Teacher of Design Engineering
Kerry Watkins-Marks Head of Design Engineering
   
DRAMA
Kim Albone Teacher of Drama & Theatre
Helene Barrell Head of Drama & Theatre
Deborah Foote Teacher of Drama & Theatre
   
ENGLISH
Lisa Byrne Teacher of English
Rachel Edmunds Teacher of English and Assistant Head of Year 7
Helen Holgate Teacher of English and Second in English
Elizabeth Juneau Teacher of English
Helen Kedie Head of English
Elizabeth Merson Teacher of English
Rebecca Taylor Teacher of English
Meriel Whalan Teacher of English and Head of Wellbeing
Oliver Lee Teacher of English and Head of Theory of Knowledge
   
GEOGRAPHY
Helen Archer Teacher of Geography
Tim Pegler Head of Geography and Extended Project Qualification (EPQ) Coordinator
Matt Styles Teacher of Geography and Head of Year 10 and Year 11
Adam Williams Teacher of Geography
Mark Griffiths Teacher of Geography
   
HISTORY
Bon Beer Teacher of History
Peter Howarth Teacher of History
Elizabeth Sefton Teacher of History
Natalie Stanley Head of History
Tom Bonser Teacher of History
   

MATHEMATICS

David Atkins Head of Faculty for Mathematics & Computer Science and Head of Mathematics
Kathryn Bigg Teacher of Mathematics
Cyrille Bouche Teacher of Mathematics
Hannah Crossley Teacher of Mathematics and Assistant Head of Year 11
Vicki Franks Teacher of Mathematics
Ruth Kemp Teacher of Mathematics
Alison McKenzie Teacher of Mathematics
Andrew Roberts Teacher of Mathematics and Computational Thinking and Senior School & Sixth Form Timetabler
Kerryn Rowley Teacher of Mathematics
Stephen Ward Teacher of Mathematics and Head (11-18)
Beth Bebbington Teacher of Mathematics
Hannah Day Teacher of Mathematics
Martin Gibbs Teacher of Mathematics & Further Mathematics
Nicolle Hallam Teacher of Mathematics
Karl Read Teacher of Mathematics & Further Mathematics
Sean Rouse Teacher of Mathematics and Second in Mathematics
   
MODERN LANGUAGES
Tiffany Bien Teacher of Spanish
Mary-Grace Browning Teacher of Japanese
Elizabeth Cox Teacher of French and Assistant Head of Year 8
Lucila de la Vega Teacher of Spanish and Teacher of Italian
Veronica Escudero Head of Spanish, Head of Italian and Deputy Head of Boarding
Claudia Freeman Head of Modern Languages and Head of German
Julia Goddard Teacher of French
Qingqing Guo Head of Mandarin
Linda Mamouni Teacher of French
Wei Martin Teacher of Mandarin
Liese Neely Teacher of German
Sandrine Parente Head of French
Helen Pratt Teacher of German
Ana Maria Riquel Teacher of Spanish and Head of Year 9
Olga Sands Head of Russian
Ulrike Walton-Jordan Head of Non-Examining and Teacher of German
Amanda Webster Teacher of French 
Fan Yang Teacher of Mandarin
   
MUSIC
Cherry Blanchard Assistant Director of Music and Head of Year 8
Christopher Dexter Mills Assistant Director of Music and Global Outlook Coordinator
Kiran Roberts Teacher of Music
Matthew Rudd Director of Music and Head of Oxbridge and University Entrance Testing
   
Outdoor Education  
Mr Russell McAlinden Head of Outdoor Education
   
PE
Lorinda Booth Teacher of PE
Louise Cresswell Teacher of PE and Enrichment, CAS Co-ordinator and Social Responsibility Coordinator
Ray Mordini Head of Cricket
Tony Pepper Teacher of PE
Joe Tillen Head of Football
Grant Ward Head of Hockey
Charlotte Wells Director of Sport
   
PHYSICS
Gill Dambaza Teacher of Physics and Deputy Head Data, Assessment, Calendar & Staffing
Matthew Fradley Teacher of Physics
Dave Hudson Teacher of Physics
Karianne Law Teacher of Physics
Susan Passmore Head of Physics
Katy Welsh Head of Physics
Rory Goldsmith Teacher of Physics
   
POLITICS
Gavin Welch Teacher of Politics
   
PSYCHOLOGY
Clare Compton Teacher of Psychology
Alison Daniels Head of Psychology
Anna Kotowska Teacher of Psychology
   
RELIGIOUS STUDIES & PHILOSOPHY
Anna Bodziony Teacher of RS and Philosophy
Will Frost Head of Faculty of Humanities and Head of Religious Studies & Philosophy
Isabella Lake Teacher of Religious Studies & Philosophy and Assistant Head of Year 10
Joy Naylor Teacher of Religious Studies & Philosophy

 

"Teaching across the school is of a high standard and often inspiring ... The high level of personal development ... is due in no small measure to the excellent pastoral care, given by committed staff."

ISI Report - Dame Bradbury's 2015